Uczniowie na „Legionach”

16 września uczniowie klas I b oraz klasy III b Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia wraz z nauczycielem języka polskiego Magdaleną Popko uczestniczyli w projekcji filmu „Legiony”.

„Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański)-dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady-Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich.

Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich są brygadier Józef Piłsudski, którego zagrał Jan Frycz, porucznik Stanisław Kaszubski ps.”Król” – w tej roli zobaczyć można Mirosława Bakę, a także rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz w którego postać wcielił się Borys Szyc.