Nasza delegacja na obchodach 100-lecia Niepodległości na Rynku Wielkim w Zamościu

Podczas niedzielnej, wyjątkowej bo setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na płycie Rynku Wielkiego zgromadziły się tłumy. Nie mogło tam zabraknąć także nas. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczennic z klasy IIIA: Paulina Pyż i Aleksandra Szczerbińska pod opieką nauczyciela chemii Marzeny Lackowskiej.

Uroczystości na płycie Rynku rozpoczął ceremoniał wojskowy i wymowne, okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka. Prezydent z rąk harcerzy zamojskiego Hufca odebrał Ogień Niepodległości, który umieszczono przy płycie upamiętniającej pobyt w Zamościu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Symboliczny był także setny skok spadochronowy, który z flagą Polski nad zamojskim Starym Miastem oddał członek Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Symbolicznie odpaleniem rac dymnych jubileusz w czasie uroczystości upamiętnili także kibice Klubu Sportowego Hetman. Nie zabrakło też Apelu Pamięci i salwy honorowej, po której delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Na zakończenie tradycyjnie odbyła się defilada, w której uczestniczyły m. in. służby mundurowe, szkoły mundurowe oraz poczty sztandarowe i Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Zdjęcia w galerii! (Janek Cios i Marzena Lackowska)