Nastrojowe Święto Niepodległości w Zamościu

Delegacja naszej szkoły w składzie Bartosz Baran z klasy IIIB oraz Katarzyna Buczyńska i Karolina Deleżuk z klasy IIIA pod opieką Oliwii Gogojewicz-Bojar uczestniczyła w tegorocznej 101. rocznicy obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tegoroczna manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim zgromadziła pomimo popołudniowej pory tłumy zamościan. Podczas uroczystości przyznano mianowania na wyższe stopnie wojskowe przez pułkownika Tadeusza Nastarowicza – dowódcę 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. Tradycyjnie odbył się ceremoniał wojskowy oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka.

Nie zabrakło Apelu Pamięci i salwy honorowej, po której delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy płycie upamiętniającej wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Podczas uroczystej ceremonii na Rynku Wielkim w Zamościu, 24 lubelskich Terytorialsów odebrało z rąk dowódcy brygady płk Tadeusza Nastarowicza promocje na pierwszy stopień podoficerski – stopień kaprala. Promocja była zwieńczeniem trwającego kilka miesięcy kursu „SONDA”, w ramach Szkoły Niższych Dowódców WOT.

Na zakończenie tradycyjnie odbyła się defilada w której uczestniczyły m. in. służby mundurowe, szkoły mundurowe oraz poczty sztandarowe i Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Zdjęcia w galerii!