Lekcja muzealna

Młodzież z wizytą w Arsenale…
W wyjątkowej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klas II C i I A, którzy odwiedzili z pedagog, Katarzyną Łapą zamojskie Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał.

Lekcję muzealną rozpoczęła projekcja multimedialna, prezentująca historię twierdzy i miasta Zamość. Z Prochowni uczniowie udali się do budynku głównego Arsenału, gdzie obejrzeli wystawę pt. „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku” przygotowaną z okazji 100 – lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Wystawa prezentowała sylwetki kobiet z historii Polski, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę o niepodległość i równouprawnienie.

Młodzież mogła nie tylko zapoznać się z historiami postaci z XIX i I poł. XX wieku, ale także obejrzeć kolekcję zabytkowych ubiorów – głównie sukni – pochodzących z okresu XIX wieku, z prywatnego zbioru ich twórczyni Anny Moryto.

Na zakończenie odbyły się zajęcia warsztatowe w Pawilonie pod Kurtyną, gdzie uczniowie mogli w bezpośredni sposób zetknąć się z historią przymierzając wojskowe hełmy, czy biorąc w dłonie pistolety z czasów wojny. Największą atrakcją okazała się możliwość dowodzenia czołgiem na polu walki…oczywiście w świecie wirtualnym.

Młodzież zgodnie podsumowała swoją wizytę w Muzeum stwierdzając, że ogromnym szczęściem jest żyć w „wolnym świecie”.

Zdjęcia w galerii!