100 lat Niepodległej Polski – akademia

W piątek, 9 listopada, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na uroczystej akademii z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski.

W bieżącym roku polskie Święto Niepodległości miało szczególny wymiar, bo minął dokładnie wiek od momentu, gdy Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.
Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Polski. Podczas akademii zaprezentowano m. in. film „Animowana historia Polski” oraz wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej film „Niezwyciężeni”, który w doskonały graficzny sposób pokazał losy naszego kraju od wybuchu II wojny światowej do upadku Muru Berlińskiego.

W zaprezentowanych tekstach nie zabrakło ukazania procesu odzyskania niepodległości i roli w nim marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zaprezentowano wiersze: Andrzeja Waligórskiego „Sen o Marszałku” oraz Cypriana Kamila Norwida „Tęskno mi Panie…”.
Nie obyło się także bez przedstawienia problemu współczesnego patriotyzmu i funkcjonowania w nim wszystkich obywateli, a szczególnie młodzieży.

W akademii udział wzięli uczniowie: Bartosz Baran, Jakub Jonas, Konrad Juszczuk, Bartłomiej Łój, Martyna Malarz oraz Paulina Maziarczuk.
Akademię przygotowali nauczyciele: Oliwia Gogojewicz-Bojar, Kamil Morawski oraz Piotr Siewień.

Zdjęcia w galerii!