Relacja z wycieczki szkolnej Oświęcim – Zakopane – Kraków
Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej brali udział w wycieczce Oświęcim – Zakopane – Kraków w dwóch terminach: 12-13-14 listopada 2015 roku oraz 17-18-19 listopada 2015 roku. Celem wyjazdu była realizacja programu nauczania w oparciu o przedmioty: język polski, historia, geografia.
Podczas pobytu w Oświęcimiu były realizowane lekcje historii i języka polskiego na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Uczniowie oglądali obóz niemiecki z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów), jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu. W oparciu o literaturę II wojny światowej uczniowie zdobyli wiedzę o losach pisarzy i poetów podczas okupacji (Tadeusz Borowski był więźniem Oświęcimia, Krzysztof Kamil Baczyński zginął w powstaniu warszawskim 1944 roku, Zofia Nałkowska pracowała w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich i przeprowadzała wywiady ze świadkami wydarzeń w Auschwitz).
Dzień pobytu w Zakopanem był atrakcyjną lekcją geografii, jak również języka polskiego. Uczniowie udali się szlakiem turystycznym w góry poprzez Dolinę Strążyską, przejście pod kominami Strążyskimi, Wodospad Siklawica, przeszli nad Doliną Białego przy wyjściu na Kościeliską, zwracając uwagę na ukształtowanie i rzeźbę terenu, klimat górski, temperaturę, ciśnienie i warunki atmosferyczne. Poznali także historię Starego Kościoła w Zakopanem, który został zbudowany bez użycia gwoździ w XVII wieku; uczniowie odwiedzili Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajdują się groby pisarzy i poetów epoki Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, tj. Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego. Końcową częścią pobytu było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w oparciu o kontekst religijny, gdzie znajdują się relikwie Świętego Jana Pawła II oraz obrazy ścienne upamiętniające objawienia z 1917 roku trojgu pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.
W Krakowie natomiast uczniowie uczestniczyli w lekcji historii, obejmującej zwiedzanie Krypt Królewskich i Katedry Wawelskiej, w której znajdują się: srebrna trumna i relikwie Św. Stanisława, sarkofagi królów z Dynastii Piastów i Jagiellonów – Władysława Warneńczyka, Władysława Łokietka, Bolesława Śmiałego, Bolesława Chrobrego, Królowej Jadwigi, biskupa Maurusa. W podziemiach Katedry uczniowie zobaczyli grób pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich oraz trumnę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Atrakcją zwiedzania był Dzwon Zygmunta, spacer po Sukiennicach i Kościół Mariacki.