Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego po Roztoczu
25 października 2017 roku uczniowie RBS I stopnia w Zamościu wybrali się na rajd “Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego po Roztoczu”. W pięknie namalowanej jesiennymi barwami scenerii, uczniowie naszej szkoły odbyli marsz poświęcony wszystkim poległym za naszą ojczyznę. Święta listopadowe skłoniły do oddania hołdu tym wszystkim, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
Spacer rozpoczął się w Tomaszowie Lubelskim od zwiedzenia przepięknego, drewnianego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Budowla powstała dzięki staraniom Tomasza Zamoyskiego w 1627 roku. W manierystycznym ołtarzu głównym z pierwszej połowy XVII wieku znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem i relikwie Świętego Feliksa.
Kolejnym punktem zwiedzania była cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, która leży w centrum miasta. Świątynia pełni rolę wizytówki miasta. Z pewnością jest atrakcją turystyczną dla każdego kto tutaj przyjeżdża i pragnie zgłębić wiedzę na temat prawosławia. Patronem świątyni jest św. Mikołaj Cudotwórca arcybiskup Mir Licyjskich, od lat należący do świętych najbardziej czczonych w cerkwi prawosławnej. Wierni zwracają się do niego w modlitwie w wielu intencjach, uważają go za szczególnego orędownika w różnych chorobach. Uważany jest za sprawującego opiekę nad rodziną, patrona wdów i sierot.
Następnie marsz uczniów skierowany był w stronę Biblioteki im. Tomasza Zamoyskiego. Tam też znajdują się nieocenione zbiory dotyczące historii całego Roztocza.
Podczas spaceru uczniowie mieli okazję przy pomniku oddać hołd żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Tomaszowa Lubelskiego walczącym o wolność i niepodległość Polski w latach 1939 – 1945.
W trakcie marszu rajd zatrzymał się przy ławeczce doktora Janusza Petera, wieloletniego dyrektora szpitala w Tom. Lubelskim. Każdy mógł sobie z nim usiąść. Legenda głosi, że kto usiądzie na ławeczce i dotknie stetoskopu, nie będzie miał problemów zdrowotnych.