Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego po Roztoczu

25 października 2017 roku uczniowie RBS I stopnia w Zamościu wybrali się na rajd „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego po Roztoczu”. W pięknie namalowanej jesiennymi barwami scenerii, uczniowie naszej szkoły odbyli marsz poświęcony wszystkim poległym za naszą ojczyznę. Święta listopadowe skłoniły do oddania hołdu tym wszystkim, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim
Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim

Spacer rozpoczął się w Tomaszowie Lubelskim od zwiedzenia przepięknego, drewnianego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Budowla powstała dzięki staraniom Tomasza Zamoyskiego w 1627 roku. W manierystycznym ołtarzu głównym z pierwszej połowy XVII wieku znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem i relikwie Świętego Feliksa.

Wnętrze kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim
Wnętrze kościóła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim

Kolejnym punktem zwiedzania była cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, która leży w centrum miasta. Świątynia pełni rolę wizytówki miasta. Z pewnością jest atrakcją turystyczną dla każdego kto tutaj przyjeżdża i pragnie zgłębić wiedzę na temat prawosławia. Patronem świątyni jest św. Mikołaj Cudotwórca arcybiskup Mir Licyjskich, od lat należący do świętych najbardziej czczonych w cerkwi prawosławnej. Wierni zwracają się do niego w modlitwie w wielu intencjach, uważają go za szczególnego orędownika w różnych chorobach. Uważany jest za sprawującego opiekę nad rodziną, patrona wdów i sierot.

Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy
Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy

Następnie marsz uczniów skierowany był w stronę Biblioteki im. Tomasza Zamoyskiego. Tam też znajdują się nieocenione zbiory dotyczące historii całego Roztocza.

Biblioteka im. Tomasza Zamojskiego
Biblioteka im .Tomasza Zamojskiego

Podczas spaceru uczniowie mieli okazję przy pomniku oddać hołd żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Tomaszowa Lubelskiego walczącym o wolność i niepodległość Polski w latach 1939 – 1945.

Pomnik żołnierzy AK obwodu Tomaszów Lubelski
Pomnik żołnierzy AK obwodu Tomaszów Lubelski

W trakcie marszu rajd zatrzymał się przy ławeczce doktora Janusza Petera, wieloletniego dyrektora szpitala w Tom. Lubelskim. Każdy mógł sobie z nim usiąść. Legenda głosi, że kto usiądzie na ławeczce i dotknie stetoskopu, nie będzie miał problemów zdrowotnych.

Ławeczka doktora Janusza Petera
Ławeczka doktora Janusza Petera